EVALUARE NAȚIONALĂ 2022- În atenția candidaților

Reamintim calendarul Evaluării Nationale
 • 14 iunie 2022 Limba şi literatura română – probă scrisă
 • 16 iunie 2022 Matematica – probă scrisă
 • 17 iunie 2022 Limba şi literatura maternă – probă scrisă
 • 23 iunie 2022 Afişarea rezultatelor înaintea (până la ora 14,00) contestaţiilor
 • 23 iunie 2022 (ora 16,00 – ora 19,00) / 24 iunie 2022 – ora 8,00-12,00  Depunerea contestaţiilor 
 • 24 iunie – 29 iunie 2022 Soluţionarea contestaţiilor
 • 30 iunie 2022 Afişarea rezultatelor finale după soluţionarea contestaţiilor
—————————————————————————————————————————————–
Reamintim programul desfășurării Evaluării Naționale -2022
 • 14 iunie 2022 Limba şi literatura română – probă scrisă
 • 16 iunie 2022 Matematica – probă scrisă
 • 17 iunie 2022 Limba şi literatura maternă – probă scrisă
 • 23 iunie 2022 Afişarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 14,00)
 • 23 iunie 2022 (ora 16,00 – ora 19,00) / 24 iunie 2022  (ora 8,00 – ora 12,00)  Depunerea contestaţiilor
 • 24 iunie – 29 iunie 2022 Soluţionarea contestaţiilor
 • 30 iunie 2022 Afişarea rezultatelor finale după soluţionarea contestaţiilor

REPARTIZARE ELEVI CENTRU EXAMEN

Declaratie tip obiecte personale

Accesul în Centrul de examen se va face în intervalul 8.00 – 8.30

 •  Elevii vor avea asupra lor cartea de identitate sau carnetul de elev;
 •  Proba scrisă se va desfășura în intervalul 9.00-11,00

Se interzice candidaților la evaluarea națională să introducă în sălile de examen ghiozdane, rucsacuri, sacoșe, poșete și altele asemenea, candidații având obligația de a lăsa obiectele menționate în sala de depozitare a obiectelor personale stabilită de comisia din unitatea de învățământ în acest scop.

Se interzice candidaților să aibă, în sălile de examen, asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și altele asemenea, sau în băncile în care sunt așezați în sălile de examen, telefoane mobile, căști audio, precum și orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la rețele de socializare, care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru efectuarea calculelor, pentru comunicare cu alți candidați/asistenți din unitatea de învățământ/centrul de examen sau cu exteriorul.

 • Candidatii de la sălile 1, 2, 3, 9, 10, 11 și 12 sunt rugați să intre în scoală folosind  ușa de la intrarea profesorilor pentru a avea acces direct la sala de bagaje de lângă grupul sanitar baieti  sala P H – 5 H – Parter. După predarea obiectelor personale vor folosi scara profesorilor pentru a merge în sălile unde au fost repartizați pentru susținerea probei scrise.
 •  Pentru candidatii repartizati în salile 4, 5, 6, 7, 8 și 13, accesul in centrul de examen se va face pe la intrarea elevilor. În acest fel candidații vor avea acces imediat la sala de bagaje P B – 5 B. După predarea obiectelor personale vor folosi scara elevilor  pentru a merge în sălile unde au fost repartizați pentru susținerea probei scrise.
 •  Pentru candidatii care doresc și au posibilitatea să printeze și să completeze declarația -tip pentru păstrarea bunurilor personale am atasat documentul pentru a fi completat. În acest fel se va  evita staționarea prelungită în sălile destinate în acest scop, denumite săli de bagaje.
 • În prima zi a probei scrise, candidații vor primi codurile anonimizate, necesare pentru aflarea rezultatelor inițiale în data de 23 iunie, respectiv rezultatelor finale în data de 30 iunie, conform Calendarului de defășurare al Evaluării Naționale. Aceste coduri sunt individuale și nu se vor prezenta altor colegi.
 • În fiecare  zi a probei scrise, candidații vor primi sticle cu apă în sălile de examen.

Școala Gimnazială nr.79, urează mult succes candidaților la Evaluarea Națională -2022