Acasă

1024true dots topleft 350true true 800http://scoala79.ro/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-rounded
  • 5000 random true 60 bottom 30
    Bine ati venit!
  • 5000 random true 60 bottom 30
    Slide2

 

CONCURS pentru ocuparea unui post de ANALIST PROGRAMATOR

Școala Gimnazială Nr. 79 organizează concurs pentru ocuparea unui post de ANALIST PROGRAMATOR, pe perioadă nedeterminată, normă întreagă. DETALII AICI

 FESTIVITATEA  DESCHIDERII ANULUI ŞCOLAR 2017-2018  ARE LOC

 

 LUNI, 11.09.2017, DUPĂ URMĂTORUL GRAFIC:

 

        CLASELE  I-IV  – ORA 8.30 ( ORELE SE DESFĂŞOARĂ ÎNTRE 9.30-11.30)

      CLASELE PREGĂTITOARE    – ORA 10.30

    CLASELE  V-VIII – ORA 12.30 ( ORELE SE DESFĂŞOARĂ ÎNTRE 13.00-15.00)

 

 

Aici puteti descarca programul elevilor pentru anul scolar 2017-2018:

program orar elevi an scolar 2017-2018

                          

Aici puteti descarca structura anului scolar 2017-2018:

OMEN 3382_24.02.2017

.

Anunt important pentru anul școlar 2017-2018:

Testare pentru clasa a V-a intensiv engleza- 1 loc disponibil.

Grafic testare:

  • Depunerea cererilor: 5.09.2017-7.09.2017

Sustinerea probelor:

  • Proba scrisa: 8.09.2017, in intervalul 9.00- 10.00
  • Proba orala: 8.09.2017, incepand cu ora 11.00.
  • Afisarea rezultatelor: 8.09.2017, ora 15.00
  • Depunerea contestatiilor: 8.09.2017, ora 15.00 – 9.09.2017, ora 15.00
  • Afisarea rezultatelor finale: 9.09.2017, ora 18.00

Anunț:  pentru anul școlar 2017-2018 sunt disponibile la clasele cu predare intensivă a limbii engleze:

  • 3 locuri la clasa a VI-a
  • 2 locuri la clasa a VII-a

În vedera ocupării acestor locuri se va organiza testare la limba engleză în data de 5-6. 09.2017

Procedură operațională privind organizarea și desfășurarea admiterii la clasele cu program intensiv de predare a limbii engleze, în anul școlar 2017-2018 ( aici….)

Aprobarea ”Procedură operațională privind organizarea și desfășurarea admiterii la clasele cu program intensiv de predare a limbii engleze, în anul școlar 2017-2018” ( aici….)

 GRAFIC TESTARE LMBA ENGLEZĂ INTENSIV sept 2017

 

 

EVALUARE NAȚIONALĂ

graduation-309661__180

 

Candidații repartizați din Școala Gimnazială Nr.79

 

Felicitări elevilor care au luat media 10 la admitere la liceu 2017

  • Gheorghe Maria Teodora

  • Pleșea Andreea Mihaela

Felicitări elevilor cu media 10 de la Evaluare națională

  • Ghenciulescu Nora

  • Savonea Ana

  • Pleșa Bogdan Gabriel

  • Diaconescu Maria Alexandra

 

Pentru candidații care doresc vizualizarea lucrărilor scrise – Evaluare națională 2017

ANUNȚ !    Vizualizarea lucrărilor scrise se va face după următoarea planificare ( aici …)

 

Admitere în clasa a V-a în anul școlar 2017-2018

Rezultatele probei de verificare a cunoștiințelor de limba engleză pentru admitere la clasa a V-a cu predare intensivă a limbii engleză ( aici… )

 

ÎN ATENȚIA CANDIDAȚILOR CARE AU SUSȚINUT  PROBA DE VERIFICARE A CUNOȘTINȚELOR DE LIMBA ENGLEZĂ PENTRU ADMITEREA LA CLASA A V-A  INTENSIV ENGLEZĂ

  • Candidații  înscriși la proba de verificare a cunoștințelor de limba engleză pentru admiterea la clasa a V-a cu predare intensiv a limbii engleze, sunt rugați să depună la secretariatul școlii, copia carnetului de elev, în vederea completării dosarului depus la înscriere.

 

 

afis intensiv 2017 pptx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In atenția candidaților înscriși pentru susținerea probelor de limba engleză pentru admiterea la clasa a V-a cu predare intensivă a limbii engleze!

  • Proba scrisă se va desfășura în ziua de 22 iunie 2017, între orele 1100-1200.
  • Candidații se vor prezenta la ora 1030 .
  • Proba orală se va desfășura începand cu ora 1300 conform programării afișate.
  • Candidații se vor prezenta cu 30 minute înainte de ora programată.

 

Recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine cu testul de aptitudini și cunoștiințe pentru admitarea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu.

ANUNȚ: întrucât numărul de elevi înscriși pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al linbii engleze depășește numărul de locuri, toți candidații vor susține testare conform graficului afișat.

 

Graficul privind organizarea și desfășurarea admiterii în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al limbii engleze

PERIOADA ACTIVITATEA
 

 

06-09.06.2017

Stabilirea de criterii suplimentare de departajare pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al limbii engleze

Afișarea criteriilor pe site-ul școlii și la avizier

08.06.2017 Constituirea comisiei de recunoașterea și echivalarea documentelor/ certificatelor/ diplomelor depuse de candidați
12-14.06.2017  Depunerea copiilor ,,conform cu originalul” ale documentelor/ certificatelor/ diplomelor obținute, în vederea recunoașterii și echivalării, însoțită de  solicitarea de către părinte/ tutore/ reprezentant legal pe bază de cerere scrisă

 Înscrierea candidaților pentru susținerea Testului de cunoștințe pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al limbii engleze

   Publicarea candidaților care au depus documente/ certificate/ diplome pe site-ul școlii
15.06.2017  Analizarea de către membrii comisiei a documentelor/ certificatelor/ diplomelor depuse de candidați și recunoașterea/ echivalarea rezultatelor
16.06.2017  Întocmirea procesului-verbal privind recunoașterea și echivalarea documentelor/ certificatelor/ diplomelor depuse de candidați
16.06.2017  Întocmirea listei cu rezultatele finale ale recunoașterii și echivalării documentelor depuse de candidați
   Înaintarea către inspectoratul școlar de sector (în format letric și  electronic) a listei cu rezultatele finale de către conducerea unității
22.06.2017     Orele 11.00-12.00

 

 22.06.-23.06.2017 Conform graficului

Desfășurarea probei scrise de verificare a cunoștințelor de limbă engleză

 În cazul în care, după încheierea etapei de înscriere a candidaților  numărul totatl al elevilor înscriși pentru clasa a V-a cu program intensiv de studiu al unei limbi moderne de circulație internațională este mai mare decât numărul de locuri aprobate prin planul de școlarizare al unității de învățământ, toți elevii susțin Testul de aptitudini și cunoștințe pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al unei limbi moderne de circulație internațională.

  Desfășurarea probei orale de verificare a cunoștințelor de limbă engleză

 23.06.2017

 26.06.2017

 Afișarea rezultatelor parțiale  ora 18.00

 Depunerea contestațiilor   orele  08.00-14.00

 23.06.2017 Afișarea rezultatelor finale la proba de verificare a cunoștințelor de limba engleză
 27.06.2017

 Ora 17.00

 Afișarea elevilor admiși în clasele cu predare intensivă a limbii engleze.

 

Planul de școlarizare al Școlii Gimnaziale Nr.79 aprobat de ISMB    An școlar 2017-2018

 

Tip clasă Număr clase Număr locuri
 Clase Intensiv Limba engleză  1  30

Criteriu  suplimentar de departajare :

  •  Calificativul  semestrial  și anual  FOARTE BINE  la disciplina Limba Engleză obținut  în clasele a III-a și a IV-a

Școala noastră a câstigat competiția „Şcoală Europeană” 2017.

Şcoală Europeană”este o competiție anuală organizată de Ministerul Educației Naționale ce se adresează unităților de învățământ preuniversitar care au derulat proiecte în cadrul programelor europene din domeniul educației și formării profesionale, tineretului și sportului (Socrates 1997-2006, LifeLongLearning 2007-2013 și Erasmus+ 2014-2020). Competiția constă în evaluarea calității și coerenței managementului școlii, reflectat în documentele manageriale, precum și a impactului pe care activitățile derulate în cadrul proiectelor europene l-a avut asupra culturii organizaționale și a ethosului școlii.

scoala-europeana-nr-79-2017-2020

 

 

 

 

 

 

Mai multe detalii găsiți pe site-ul MINISTERULUI EDUCAȚIEI NAȚIONALE. Apasă aici.

FELICITĂRI ELEVILOR PREMIAȚI LA ETAPA NAȚIONALĂ A OLIMPIADELOR ȘCOLARE

Concursul național interdisciplinar ”Cultură și spiritualitate românească” – etapa naționala – Suceava 26-28 mai 2017

  • Chițu-Sinescu Maria – clasa a VII-a E – Premiul III
  • Chițu-Sinescu Traian – clasa a VI-a A – Premiul special
  • Marin Natalia – clasa a VII-a D – Premiul special

Olimpiada de Lingvistică – etapa națională – Brănești Ilfov – 6-7 mai 2017 – Clasa a V-a

  • Guriță Mihai – clasa a V-a A – Premiul I

Olimpiade de Informatică – Etapa națională – Sibiu 26-30 aprilie 2017 – Clasa a VI-a ( Rezultate complete )

  • Moldovan Andrei – clasa a VI-a D – Premiul I si Medalie de Aur
  • Aelenei Alex-Ioan – clasa a VI-a E – Medalie de Bronz

Olimpiada de Matematică – Etapa națională – Timișoara 19-22 aprilie 2017 ( clasa a V-a, clasa a VI-a)

Clasa a V-a

  • Ivan Dragoș Cristian – clasa a V-a E – Mențiune – Medalie Argint
  • Sitaru Alexia Ioana – clasa a V-a E – Medalie de Bronz

Clasa a VI-a

  • Moldovan Andrei – clasa a VI-a D – Premiul I si Medalie de Aur
  • Tololoi Ilinca Roxana – clasa a VI-a D – Mențiune si Medalie de Argint
  • Voinea Ionuț Florin – clasa a VI-a D – Mențiune si Medalie de Argint
  • Albu Ștefan Victor – clasa a VI-a D – Medalie de Bronz

Olimpiada de Chimie – Etapa națională – Târgoviște 19-24 aprilie 2017 ( Clasa-a-VIII-a )

  • Negoiță Vlad Andrei – clasa a VIII-a C – Mențiune Specială

Olimpiada de Fizică – Etapa Națională – Târgu Jiu 2017 ( O N F Targ Jiu 2017)

Clasa a VI-a

  • Bertianu Bogdan – clasa a VI-a D – Medalie de Bronz

Clasa a VII-a

  • Coman Mihnea – clasa a VII-a E – Mențiune si Medalie de Argint

Clasa a VIII-a

  • Negoiță Vlad Andrei – clasa a VIII-a C – Medalie de Bronz

Olimpiada de Științe Socio-Umane – Cultură Civică – Etapa Națională – Deva 24-28 aprilie 2017

  • Echipa formată din Iacob Ștefania Maria și Mișa Carla – clasa a VIII-a C – Mențiune

 Olimpiada Gimnaziilor la Șah – Etapa Națională – Constanța 26-28.05.2017

  • Echipa formată din: Coman Mihnea – clasa a VII-a E, Voinea Ionuț – clasa a VI-a D, Vișoiu Ștefan – clasa a IV-a C, Șerbănoiu Ana Maria – clasa a VI-a B – Mențiune
  • Coman Mihnea George – clasa a VII-a E – Locul II și Medalie de argint la masa 1

 

 

 

FELICITĂRI elevilor calificați la etapa națională a Olimpiadelor școlare,

  1. Guriță Mihai – clasa a V-a A – Olimpiada de lingvistică
  2. Ciungradi Ilinca – clada a VI-a D – Olimpiada de lingvistică
  3. Radu Raluca – clasa a VI-a F –Olimpiada de lectură
  4. Bertianu Bogdan – clasa a VI-a D –Olimpiada de fizică
  5. Pătruț Rareș – clasa a VI-a E – Olimpiada de fizică
  6. Coman Mihnea – clasa a VII-a E – Olimpiada de fizică
  7. Negoiță Vlad – clasa a VIII-a C –Olimpiada de fizică și Olimpiada de chimie
  8. Moldovan Andrei – clasa a VI-a D – Olimpiada de Matematică si Olimpiada de Informatică
  9. Tololoi Ilinca Roxana – clasa a VI-a D – Olimpiada de Matematică
  10. Voinea Ionuț Florin – clasa a VI-a D – Olimpiada de Matematică
  11. Albu Ștefan Victor – clasa a VI-a D – Olimpiada de Matematică
  12. Ivan Dragoș Cristian – clasa a V-a E – Olimpiada de Matematică
  13. Sitaru Alexia Ioana – clasa a V-a E – Olimpiada de Matematică
  14. Aelenei Alex-Ioan – clasa a VI-a E – Olimpiada de Informatică
  15. Fares Yusuf – clasa a IV-a A – Olimpiada de Informatică
  16. Echipa formată din Iacob Ștefania Maria / Mișa Carla – clasa a VIII-a C – Olimpiada de Științe Socio-Umane – Cultură Civică
  17. Echipa formată din Dinu Mădălina-Ilinca / Dobrescu Ioana – Olimpiada de Științe Socio-Umane – Cultură Civică
  18. Chițu-Sinescu Traian Alexandru – clasa a VI-a A / Chițu-Sinescu Maria – clasa a VII-a E / Marin Maria Natalia – clasa a VII-a A – Olimpiada de Cultură și spiritualitate românească
  19. Unghianu Diana – clasa a VIII-a A – Olimpiada de religie
  20. Coman Mihnea – clasa a VII-a E, Voinea Ionuț – clasa a VI-a D, Vișoiu Ștefan – clasa a IV-a C, Cristache Ana-Maria – clasa a VIII-a E – Olimpiada Gimnaziilor la Șah
  21. Echipa de Volei feminin: Zamfir Bianca Ioana – clasa a VIII-a C, Bratu Mara Teodora – clasa a VII-a C, Roșu Alexia Ioana – clasa a VII-a C, Andronache Daria – clasa a VII-a D, Petre Daria Ana Maria – clasa a V-a A, Tudoran Alexia Ioana – clasa a V-a A, Malaia Maria Alessandra – clasa a VII-a A, Boingiu Ariana Cristina – clasa a V-a D, Boingiu Aysha Elena – clasa a VI-a B, Tudose Bianca Maria – Clasa a VIII-a A.
  22. Echipa formată din Coman Mihnea – clasa a VII-a E, Voine Ionuț – clasa a VI-a D, Vișoiu Ștefan – clasa a IV-a C, Șerbănoiu Ana -Maria– clasa a VI-a B , calificată la Campionatul național școlar de sah ” Elisabeta Polihroniade”

 

 

ADMITEREA ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL ȘI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PROFESIONAL DE STAT CU DURATA DE 3 ANI PENTRU ANUL ȘCOLAR 2016-2017

  • OMENCS 5077/2016 privind organizarea și desfășurarea admiterii în invățământul liceal de stat pentru anul școlar 2016-2017 ( aici….)
  • Anexa 1 la OMENCS 5077/2016 privind Calendarul admiterii în invățământul liceal de stat pentru anul școlar 2016-2017 ( aici ….)
  • OMEN 4432/2014 – Anexa privind structura probelor de aptitudini pentru admiterea în liceele vocaționale ( Aplicabil Admitere 2017 pentru anul școlar 2016-2017) ( aici ….)

In baza Adresei ISMB nr. 1792/ 20.01.2017, unitatea noastră a hotărât ca recuperarea cursurilor din ziua de 23.01.2017 să aibă loc sâmbată, 28.01.2017, conform programului alăturat. ( aici )

CENTRUL DE EXCELENTĂ ÎN MATEMATICĂ

  • Elevii participanți la cursurile Centrului de Excelență în Matematică – București , an școlar 2016-2017. Informații suplimentare ( aici… ). Acord de participare clasa a IV-a ( aici …); clasa V-VIII ( aici… )
  • Centrul de Excelenta în Matematică – București, an școlar 2016-2017 (pentru elevii clasei a IV-a ) (…aici)

SIMULARE EVALUARE NAȚIONALĂ

  • Ordinul și Calendarul simulării examenului ”Evaluare Națională pentru elevii clasei a VIII-a în anul școlar 2016-2017” ( … aici)

EVALUARE NAȚIONALĂ

  • Evaluare Națională clasa a VIII-a an școlar 2016-2017 (… aici)
  • Calendarul Evaluării Naționale pentru clasele a II-a, a IV-a și a VI-a în anul școlar 2016-2017 ( OMENCS_5074_2016_calendar_en_2-2)

 


 

 

 

Topul Școlilor de Elită, după rezultatele obținute la Evaluarea Națională, clasa a VIII-a, 2016

La nivel de București

Bucuresti- Top Scoli 2016-1

 

 

Școala Gimnazială Nr. 79 este în top 50 la nivel de țară

Tara - Top scoli 2016-1

 

Top integral

Topul Școlilor de Elită din București și Ilfov

Ei bine, în Bucureşti au fost 47 de elevi care au obţinut media 10 iar în Ilfov 5 elevi. Din cei 11983 de elevi participanţi la examen din Bucureşti, un număr de 2684 au obţinut cel puţin nota 9, adică 22.39% iar din Ilfov, din cei 2257 de elevi participanţi, un număr de 200 de elevi, adică 8.86%. Foarte interesant ni s-a părut să vedem de unde provin aceşti elevi, pentru a realiza Topul Școlilor de Elită, un TOP al PERFORMANŢEI, şcoli care reuşesc într-adevăr să obţină (prin absolvenţii lor) rezultate remarcabile. Iată un tabel al şcolilor care au avut cel puţin 50% dintre elevii participanţi obţinând note peste 9:

Localitate Școala de proveniență Medii peste 9 Nr. Elevi Participanți Procent
IF ŞCOALA GIMNAZIALĂ „HERMANN OBERTH” VOLUNTARI 5 5 100.00
Buc Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” 51 54 94.44
Buc Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” 30 37 81.08
IF ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DISCOVERY” VOLUNTARI 8 10 80.00
IF ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PRO INGENIO” 23 31 74.19
Buc LICEUL TEORETIC „SCOALA MEA” 22 30 73.33
Buc Colegiul Naţional „Grigore Moisil” 23 33 69.70
Buc Liceul Teoretic Scoala Europeana Bucuresti 17 25 68.00
Buc Colegiul Naţional „I.L.Caragiale” 16 25 64.00
Buc Complexul Educational Lauder Reut 15 24 62.50
Buc Şcoala gimnaziala „Anastasia Popescu” 10 16 62.50
Buc Şcoala Gimnazială „I. Heliade Rădulescu” 36 62 58.06
Buc Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc” 56 97 57.73
Buc Școala Gimnazială nr. 79 95 165 57.58
Buc Şcoala Gimnazială „Ioanid” 4 7 57.14
Buc Şcoala Gimnazială „Genesis” 5 9 55.56
Buc Liceul Internațional de Informatică 101 182 55.49
Buc Şcoala Gimnazială „I. G. Duca” 53 96 55.21
Buc Şcoala Gimnazială nr. 150 50 99 50.51

Felicitari!

Felicitări pentru Liceul Internaţional de Informatică şi Şcoala Gimnazială nr. 79 care obţin la rândul lor procente remarcabile de medii peste 9 din totalul elevilor participanţi la examene, pentru un număr respectabil de elevi. Aceste şcoli administrează un număr mare de elevi şi totuşi obţin performanţă, ceea ce este un merit în sine (este proporţional mai greu să multiplici un rezultat bun pentru o masă mare de elevi)! (informații suplimentare … )

 

 

Admitere clasa a V-a cu predare intensiv în limba engleză

REZULTATELE ELEVILOR LA TESTARE LA LIMBA ENGLEZA – 30 iunie 2016

NR. CRT NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA ŞCOALA Punctaj
Reading 25 p Questions 25 p Dialogue 25 p Writing 25 p Total
1 BOBOCEA ȘERBAN ALAIN IV D ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 23 23 23 23 92
2 BUCUR ILINCA ȘTEFANIA IV B ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.88 25 25 25 25 100
4 COSTACHE LUCA MARIO IONUȚ IV F ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 20 20 10 20 70
5 CUNIȚĂ MARTIN IV D ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 18 15 12 15,5 60,5
6 DUMINICĂ ANDRA SARA-MARIA IV ȘCOALA PLANETA COPIILOR 22 22 20 15,5 79,5
7 GHINESCU TEODORA IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
8 IONAȘCU ALEXANDRU IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
9 IONEL RADU IV B ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 22 97
10 IONESCU DIANA ELENA IV B ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
11 IORDACHE IRINA CLARISSE IV B ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
12 IRIMIA DARIA ȘTEFANIA IV E ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
13 MURTAZA TEIA IV F ȘCOALA SPECTRUM 24 24 24 21,5 93,5
14 NICULESCU THEODOR ȘTEFAN IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 24 23 20 22 89
15 NIKNAMI DANIEL IV D ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 18 93
16 PETCU DANIEL ALEXANDRU IV F ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 24 24 23,5 96,5
17 PETRICĂ ANDREEA IOANA IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 COM. BERCENI 23 22 24 24 93
18 POPIȘTEANU CRISTIAN IV E ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 23,5 98,5
19 RADU MARIA RUCSANDRA IV F ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
20 SOLOMON MARIA NICOLETA IV F ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 23 98
21 SPIRIDON TEODOR LUCA IV ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 86 24 24 24 20 92
22 TELEAGĂ-AVRĂMESCU MARA IV ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.129 absent 0
23 TIMAR ANDU IV F ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 20,5 95,5
24 TOBA MIRA IV A ȘCOALA GIMNAZIALA NR 70 24 24 25 25 98
25 TOFAN MARIA TEODORA IV E ȘCOALA GIMNAZIALĂ AL. I. CUZA BACĂU 22 23 23 22 90
26 TRAINITO ALESSANDRO IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 128 24 24 24 22,5 94,5
27 TUDOR ANDREI IV D ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 199 25 25 25 23 98
28 VASILE MARIUS ȘTEFAN IV B ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 113 25 25 24 23,5 97,5
29 VĂRĂREAN RADU ANDREI IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.96 25 25 24 22,5 96,5
30 VOICU MIHNEA IV B ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 absent 0
31 VRANCIUC MARIA IV F ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.79 25 25 25 25 100
32 ZAMFIRESCU EDUARD CHRISTIAN IV A ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.24 24 23 20 20 87

AFIȘAREA REZULTATELOR

CLASA a V-a cu predare intensiv a limbii moderne

02.07.2016 Afișarea rezultatelor parțiale ora 10.00

Depunerea contestațiilor orele 12.00-17.00

04.07.2016  

Afișarea rezultatelor finale la proba de verificare a cunoștințelor de limba engleză

 

06.07.2016

ora 17.00

Afișarea elevilor admiși în clasele cu predare intensivă a limbii engleze

ANUNȚ FOARTE IMPORTANT

Candidații ( elevi de la alte școli), ale căror certificate au fost echivalate, sunt rugați să prezinte situația școlară la limba engleză ( calificative semestriale și anuale, clasele a III-a și a IV-a ), până cel târziu luni 04.07.2016.

 

ÎN ATENȚIA CANDIDAȚILOR ÎNSCRIȘI LA EXAMENUL ” EVALUARE NAȚIONALĂ 2016”:

 

Ne mândrim cu rezultatele elevilor noștri la concursurile și olimpiadele școlare (etapa națională) finanțate de MECS

Nunele și prenumele elevului Clasa Olimpiada / Concursul Premiul Medalie
COMAN MIHNEA a VI-a E Olimpiada de lingvistică ”Solomon Marcus” Premiul I
MOLDOVAN ANDREI a V-a D Olimpiada de Informatică Premiul II Aur
JIJIE EDWARD JUSTIN a VIII-a C Olimpiada de Chimie Mențiune Specială
CONDREA TEODORA a VIII-a A Olimpiada de Educaţie tehnologică Premiu Special
CHIȚU-SINESCU MARIA a VI-a E Concursul naţional interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească” Premiu Special
BRÂNDUȘESCU MIRUNA a V-a E Concursul naţional interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească” Premiu Special
IACOB ȘTEFANIA MARIA a VII-a C Concursul naţional interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească” Premiu Special
CONSTANTIN ȘTEFAN a VIII-a C Olimpiada de Fizică Argint
SIMA ANDREEA a VIII-a E Olimpiada de Fizică Bronz
TIMIȘESCU ȘTEFAN a V-a D Olimpiada de matematică Bronz
AELENEI ALEX IOAN a V-a E Olimpiada de Informatică Bronz

Pentru elevii claselor a VIII-a

  • Cerere de înscriere la ”Evaluare Națională -2016” ( Potrivit calendarului de desfășurare a evaluarii naționale, perioada de înscriere este 15-17 iunie 2016. Se va anexa copie după certificatul de naștere și copie după cartea de identitate a copilului )

  • CALENDARUL de desfășurare a evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a în anul școlar 2015-2016 (aici)
  • Procedură privind organizarea și desfășurarea probei de verificare a cunoștințelor de limbă modernă din cadrul admiterii în învățământul liceal și profesional de stat pentru anul școlar 2016-2017 ( aici)
  • Cerere de echivalare
  • Perioada de depunere a cererilor: 9-13 mai 2016
  • Broșura admitere 2016-2017 ( aici)

Pentru elevii claselor a II-a, a IV-a și a VI-a

  • Metodologie de organizare şi desfăşurare a Evaluărilor Naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a. (aici)
  • Ordin privind aprobarea Calendarului de administrare a Evaluărilor Naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a în anul şcolar 2015-2016 (aici)

boy-Student

Felicitări elevilor calificaţi în LOTUL NAŢIONAL – „Olimpiada de lingvistică” din 12 decembrie 2015:

Nivel 1

  1. COMAN MIHNEA – clasa a VI-a – E ( 80 p) calificat în LOTUL NAŢIONAL

Nivel 2

  1. IONESCU ANDREI IONUŢ – clasa a VIII-a E ( 81 p) calificat în LOTUL NAŢIONAL
  2. STRATAN ANA – clasa a VIII-a E (66,5 p) calificată în LOTUL NAŢIONAL
  3. DRAGNE VLAD – clasa a VIII-a D ( 64 p) calificat în LOTUL NAŢIONAL
  4. VOINEA ALEXANDRA MARIA – clasa a VIII-a C (60 p) calificată în LOTUL NAŢIONAL
  5. VULTUR SOFIA MARIA – clasa a VIII-a C ( 57,5 p) calificată în LOTUL NAŢIONAL

 

 

Evaluare Naţională 2016

Admitere liceu 2016

 

 

Precizări privind susţinerea probei de limba engleză… (aici)

 

 

Ferpar

 

În atenţia elevilor din clasa a IV-a

  • Rezultatele finale pentru admiterea în clasa a V-a, cu predare intensivă a limbii engleze ( aici)
  • Rezultatele la probele de concurs pentru admiterea la clasele a V-a cu predare intensivă a limbii engleze (aici)
  • Precizare privind punctajul minim de admitere (aici)
  • Precizare privind CONTESTAȚIILE (aici)
  • Deciziile Comisiei de recunoaștere și echivalare a rezultatelor la examenul cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice ( citește mai mult)
  • Repartizarea pe săli a elevilor participanţi la examenul de limbă engleză – proba scrisă
  • Repartizarea elevilor la examenul de limbă engleză – proba orală
  • Orarul examenelor

În atenţia elevilor din clasa a VIII-a

  • Ridicarea documentelor şcolare pentru înscrierea la liceu se va face în zilele de 16-17 iulie 2015, în intervalul 9:00-17:00, de la secretariatul unităţii şcolare.

După rezultatele obţinute de elevii şcolii, la examenul de EVALUARE NIŢIONALĂ 2015, Şcoala Gimnazială Nr. 79, se află în top 50 la nivel de ţară.

Topul şcolilor din Bucureşti în funcţie de media de admitere

Citeşte mai mult (…..)

 

A apărut procedura privind organizarea şi desfăşurarea probei de verificare a cunostinţelor de limbă modernă din cadrul admiterii în învătământul liceal şi profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 (… citeşte mai mult)

Model de cerere de recunoastere şi echivalare a rezultatelor obţinute la examene cu recunoaştere internaţională pentru certificarea competenţelor lingvistice ( aici )

CLASA PREGĂTITOARE 2015-2016

Lista elevilor admişi, la clasa pregătitoare, pentru anul şcolar 2015-2016

Olimpiada de limbă, comunicare şi literatură româna – etapa pe municipiu – 21.02.1015

Rezultate finale

Repartizarea elevilor pe sălile de examen şi planul şcolii.

 

 

Simularea examenului „EVALUARE NAŢIONALĂ”

  • Repartizarea pe săli, a elevilor participanţi la simularea examenului Evaluare Naţională (aici)

  • Programul orelor de curs in zilele de 23-24 februarie 2015, când se susţine simularea examenului de Evaluare Naţională:

Precizări privind ora de religie / model de cerere inscriere la ora de religie ( aici)

 

Centrul de proiecte şi programe Educaţionale şi Sportive pentru Copii şi Tineret din cadrul Primăriei municipiului Bucureşti – PROEDUS, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, organizează Cursuri Gratuite de Formare pentru Elevii Bucureşteni. ( detalii aici)

Structura anului şcolar 2014-2015 (aici)

 

Topul şcolilor din Bucuresti în funcţie de media de admitere

Topul sc. Bucuresti medie 2014